LOKACIJA: Park Maksimir
AUTOR MOGILE: Aleksandar Freundenreich,
AUTOR SOKOLA: Mladen Mikulin
GODINA: 1925.-1995.
Hrvatski sokol (Mogila) je spomen-humak nastao 1925. godine povodom obilježavanja tisućugodišnjice hrvatskog kraljevstva. Projektirao ju je Aleksandar Freundenreich, a podignuo Hrvatski sokolski savez u spomen na III. hrvatski svesokolski slet održan povodom tog povjesnog jubileja u Zagrebu 1925. godine. Građena je od grumenova zemlje donesene sa 155 mjesta iz raznih hrvatskih krajeva u kojim se zbio neki značajni povijesni ili kulturni događaj tijekom tisućugodišnje hrvatske povijesti. U temeljima humka pohranjeni su predmeti iz hrvatske kulturne baštine, važnije knjige, novine, časopisi te spomenice svih sokolskih društava koje su sudjelovale u gradnji spomenika. U spomenicama je dat opis mjesta i povijesnog događaja koji se zbio na mjestu s kojeg je uzeta zemlja. Spomen-humak je dovršen 1926. godine.
Prema njezinom vrhu vodi spiralna staza i uske stepenice, a sam vrh ukrašen je jednostavnim kamenom na koji je trebao biti postavljen brončani kip sokola skupljenih krila kojeg je izradio kipar Ivo Kerdić. Nakon dvije godine sokol je u ateljeu kipara barbarski razbijen što je bio nagovještaj ukidanja hrvatskog sokolstva što se nažalost i dogodilo 1929. godine. Na poticaj Družbe Braća hrvatskog zmaja Mogila je obnovljena 1994. godine, a na postament MORH na dan oružanih snaga 1995. godine postavlja skulpturu sokola kojeg je idejno osmislio i prvotno u glini izradio akademski kipar pater Marijan Gajšak. Prerana smrt spriječila ga je da svoj rad dovrši. Vođen početnom idejom iznova skulpturu sokola modelira i dovršava akademski kipar Mladen Mikulin.
Prilikom obnove humak Mogile obogaćen je grudom hrvatske zemlje koju je svojim poljupcem blagoslovio Sv. Otac Ivan Pavao II 10. rujna 1994. godine u zagrebačkoj zračnoj luci.
1 komentar:
Spomenik se od obnove ne zove Mogila nego Hrvatski sokol.
Objavi komentar